26 września 2016

Gdzie kupić UTM by uniknąć problemów z wdrożeniem?

 

Dobry dostawca UTM to taki który:

  • Pomoże Ci dobrać urządzenie lub zweryfikuje Twój wybór
  • Zapewni profesjonalnie przeprowadzone testy
  • Bezproblemowo wdroży urządzenie
  • Zagwarantuje wsparcie na wymaganym poziomie
  • Zaoferuje najlepszą cenę

 

W Polskich warunkach dostawcy urządzeń i oprogramowania bezpieczeństwa dzielą się na 3 grupy


Producent lub duży integrator
Jeśli jesteś duża organizacją (ponad 1000 komputerów) i zakup UTM to część większej inwestycji, duży integrator to zdecydowanie optymalny wybór. Zostaniesz nazwanym klientem i otrzymasz uprzywilejowany dostęp do inżynierów zarówno od integratora, jak i producenta. Dla mniejszych firm lub w przypadku zakupu tylko rozwiązania UTM, integrator to bardzo ryzykowny dostawca. Będzie miał w ofercie tylko droższe rozwiązania, a co gorsze zawsze będziesz dla niego małym klientem o niskim priorytecie. Cena tymczasem pozostanie jak dla megakorporacji.

UTM dla tego typu firm to jeden z wielu produktów. Często patrzą na niego jak na „większy” przełącznik sieciowy, co powoduje fokus na „szybkie działanie”, a nie na bezpieczeństwo.

Dostawca specjalizowany w bezpieczeństwie IT
Najlepsza opcja dla większości organizacji. Tego typu firmy mają szeroką ofertę, dobrze znają plusy i minusy rozwiązań oraz kruczki licencyjne. Dla producentów są dużymi partnerami więc oferują atrakcyjne ceny. Wadą jest to, że takich firm jest niewiele i że jeśli nie masz jeszcze takiego specjalisty od bezpieczeństwa to musisz go znaleźć i zweryfikować. We wstępnej weryfikacji pomagają certyfikacje technologii oraz referencje, a ostateczne testy.

UTM to dla tego typu firm podstawowy sprzedawany produkt. Dzięki temu potrafią „przypilnować” sporej ilości niuansów zarówno technologicznych, jak i licencyjnych, o których niewyspecjalizowane firmy nie będą miały pojęcia. A to dla Ciebie oszczędność czasu i pieniędzy.

Lokalny dostawca
Rozsądny wybór jeśli doskonale znasz technologie, którą chcesz kupić i nie zależy Ci na fachowym doradztwie i supporcie. Prawdopodobnie jednak nie otrzymasz optymalnej ceny z uwagi na niski status u producenta takiego dostawcy. Ryzykujesz też, że na bardziej zaawansowane pytania techniczne, które pojawiają się najczęściej w najbardziej nieodpowiednim momencie, nie uzyskasz szybko odpowiedzi, a w skrajnym wypadku pozostaniesz z nimi sam.

UTM to dla lokalnego dostawcy kolejna „skrzynka”, którą można wstawić do klienta, taka sama jak switch, komputer, router czy drukarka. Realna konfiguracja i dopasowanie do specyfiki sieci pozostaje po stronie klienta. Czasy urządzeń z niezmienionymi hasłami administratora bezpowrotnie minęły, ale nadal trudno od lokalnego dostawcy oczekiwać stosowania dobrych praktyk z zakresu bezpieczeństwa.

Zobacz także: Bezpłatny dobór UTM

Podsumowanie

Niezależnie od tego jakiego dostawcę wybierasz, istotne byś określił swoje potrzeby, kontrolował proces doboru rozwiązania oraz przeprowadził testy urządzenia. Bardziej szczegółowo piszemy o tym w „Jak wybrać UTM dla swojej sieci?”

Michał Łodziński
Michał Łodziński
Administrator Linux/Unix z 18 letnim stażem. Fanatyk bezpieczeństwa IT. Zarządzał infrastrukturą sieciową dla PZU, TPSA, Schering AG, DaimlerChrysler i BRE Bank.
Założyciel i członek zarządu IKARIA.