Gartner Magic Quadrant - co to właściwie jest?

Czytając materiały związane z szeroko pojętą tematyką IT, często spotkać się można z nazwą Gartner, terminem Magic Quadrant ( MQ ) lub Gartner Magic Quadrant. Zaobserwowałem, że jedynie 10-20% moich rozmówców umie w bardzo powierzchowny sposób wyjaśnić idee przyświecające twórcom słynnych magicznych kwadratów. Ale zacznijmy od początku. Gartner to znana międzynarodowa firma analityczno-doradcza, założona w 1979 roku w USA. Aktualnie działa w 80 krajach (w tym w Polsce) i zatrudnia 1200 analityków oraz konsultantów. Jej działania skupiają się przede wszystkim na doradztwie przy podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących technologii IT. Gartner posiada dużo różnych programów doradczych, które można zakupić na zasadzie subskrypcji – dają one dostęp do analityków oraz szczegółowych raportów publikowanych przez firmę. Nie przedłużając wstępu przechodzimy to tytułowego kwadratu. Jednym z najpopularniejszych rodzajów raportów, które przygotowuje Gartner jest – Gartner Magic Quadrant (Magiczny Kwadrat Gartnera). Celem tego raportu jest ukazanie określonej części rynku IT, w kontekście graczy na tym rynku, czyli firm, które mają podobne lub zbliżone produkty oraz konkurują ze sobą. Raport ma za zadanie pokazywać jak firmy te plasują się względem siebie i jakie role odgrywają według Gartnera. Opisuje również mocne i słabe strony każdej firmy oraz jej aktualną pozycję. Taki raport publikowany jest zazwyczaj raz do roku, choć w zależności od omawianej technologii, pojawia się w różnych jego porach. Listę wszystkich raportów (jest ich obecnie aż 163!), okresy ich odświeżania oraz datę najnowszego można znaleźć na ich stronach. Pełny raport to oczywiście bardzo obszerny dokument (mający zazwyczaj ponad 20 stron, często około 50). Dostęp do pełnego raportu dostają klienci Gartnera z wykupioną subskrypcją. Można go również kupić, choć koszt jest niemały (zazwyczaj około 2000$ za jeden raport z jednego segmentu rynku).  

Kwadrat – układ i funkcja

Gartner udostępnia również bezpłatny skrót raportu, wraz ze słynnym już rysunkiem kwadratu. Kwadrat jest podsumowaniem pełnego raportu w postaci czytelnej grafiki. Kwadrat ma 4 pola (kwadraty) oraz 2 osie:
Gartner Magick Quadrant
Osie:
  • Oś pionowa to “Ability to execute” – określa jak duże możliwości ma dana firma do wdrożenia swoich pomysłów i rozwiązań. Są to zarówno możliwości biznesowe, finansowe, jak i organizacyjne.
  • Oś pozioma to “Completeness of vision” – określa jak dobrą i kompletną wizję danego segmentu rynku ma firma oraz jak dobrze patrzy w przyszłość w tym segmencie.
Kwadraty:
  • Kwadrat “Leaders” – tu znajdują się firmy, które określiły swoją wizję oraz sprawnie realizują ją w praktyce. Mają również środki potrzebne do jej realizacji i są przygotowane na przyszłość.
  • Kwadrat “Visionaries” – mają dobrą wizję i wiedzą, w którą stronę zmierza rynek, ale niestety z realizacją tej wizji nie jest u nich najlepiej
  • Kwadrat “Challengers” – firmy, które dobrze sobie radzą dziś (lub zdominowały dużą część rynku), ale nie do końca wykazują zrozumienie tego w którą stronę zmierza rynek
  • Kwadrat “Niche players”– skupiają się na małej części danego rynku (geograficznie lub funkcjonalnie) lub firmach, które nie mają wizji oraz nie do końca radzą sobie z jej realizacją
Gartner w pojedynczy kwadrat, na podstawie analiz i pełnego raportu, wpisuje firmy z określonego sektora.  

Jak używać kwadratu?

Klienci często używają Gartner Magic Quadrant jako pierwszy kroku w zrozumieniu, którzy dostawcy rozwiązań są dostępni na rynku oraz jakie mają perspektywy i wizję. Warto pamiętać, że znalezienie się w kwadracie liderów jest bardzo pożądane przez producentów. Wiąże się to oczywiście z zaufaniem klientów do raportu oraz chęci należenia do firm, uważanych za sprawdzone i dobrze się rozwijające. Gartner zwraca uwagę, że pozostałe kwadraty też mogą mieć swoje plusy: challengers mogą mieć więcej ambicji i bardziej się starać, żeby dobić do liderów, natomiast niche players mogą mieć bardziej wyspecjalizowane rozwiązania niż rynkowi liderzy i bardziej pasujące dla określonych potrzeb konsumentów. Cały kwadrat powinien dawać klientom wskazówki i zawęzić obszar poszukiwań. Nie powinniśmy jednak sugerować się jedynie uplasowanym dostawcą. Przykładowy raport:

Gartner Magick Quadrant UTM 2020
 

Krytyka

Gartner i jego Magic Quadrant poza wieloma niekwestionowanymi zaletami ,znajduje się ostanio w ogniu dość ostrej krytyki. Do najpoważniejszych zarzutów należą metody działania firmy. Znaczna część krytyki dotyczy nieujawnianiania wartości pieniędzy otrzymywanych od dostawców, których ocenia. Wzbudzając tym samym pytania o konflikt interesów. Kolejnym źródłem krytyki jest zatajanie informacji o składnikach ocen poszczególnych dostawców. Gartner z zasady nie ujawnia metodologii badań, a te służą naniesieniu dostawcy na pozycję na mapie Magic Quadrant. Niedoszacowanie Open-Source - krytyka dotyczy też tego, że dostawcy rozwiązań open-source, nie są wystarczająco dostrzegani przez analityków takich jak Gartner. W dyskusji online pomiędzy wiceprezesem ds. marketingu spółki Talend - Yves de Montcheuil i niemieckim pracownikiem firmy Gartner-  Andym Bitterer, padły oskarżenia, że firmy nie spełniające odpowiedniego kryterium dochodów, nie są brane przez Garntner pod uwagę. Zobacz także: Analiza Inżyniera  
Igor Raczyński
Igor Raczyński

Ekspert bezpieczeństwa Sieciowego.
E-mail: i.raczynski@ikaria.pl