Gdzie kupić UTM by uniknąć problemów z wdrożeniem?

Dobry dostawca UTM to taki który:

  • Pomoże Ci dobrać najlepszego UTM lub zweryfikuje Twój wybór
  • Zagwarantuje profesjonalnie przeprowadzony test
  • Bezproblemowo wdroży urządzenie
  • Zapewni wsparcie na najwyższym poziomie
  • Zaoferuje najkorzystniejszą cenę

W Polskich realiach dostawcy urządzeń i oprogramowania bezpieczeństwa dzielą się na 3 grupy:

Producent lub duży integrator
Jeśli jesteś dużą organizacją (ponad 1000 komputerów) i zakup UTM to część większej inwestycji, duży integrator to zdecydowanie najlepszy wybór. Zostaniesz nazwanym klientem i otrzymasz uprzywilejowany dostęp do inżynierów zarówno od integratora, jak i producenta. Dla mniejszych firm lub w przypadku zakupu tylko rozwiązania UTM, integrator to bardzo ryzykowny dostawca. Będzie miał w ofercie tylko droższe rozwiązania, a co gorsze zawsze będziesz dla niego małym klientem o niskim priorytecie. Cena tymczasem pozostanie na poziomie jak dla wielkich korporacji. UTM dla tego typu firm to jeden z wielu produktów. Często patrzą na niego jak na „większy” przełącznik sieciowy, co powoduje fokus na „szybkie działanie”, a nie na bezpieczeństwo.

Dostawca specjalizowany w bezpieczeństwie IT
Najlepsza opcja dla większości organizacji. Tego typu firmy mają szeroką ofertę, dobrze znają plusy i minusy rozwiązań oraz kruczki licencyjne. Dla producentów są głównymi partnerami więc oferują atrakcyjne ceny. Wadą jest to, że takich firm jest niewiele i że jeśli nie masz jeszcze takiego specjalisty od bezpieczeństwa to musisz go znaleźć i zweryfikować. We wstępnej weryfikacji pomagają certyfikacje technologii oraz referencje, a ostateczne testy. UTM to dla tego typu firm to jeden z podstawowych sprzedawanych produktów. Dzięki temu potrafią „przypilnować” sporej ilości niuansów zarówno technologicznych, jak i licencyjnych, o których niewyspecjalizowane firmy nie będą miały pojęcia. A to dla Ciebie oszczędność czasu i pieniędzy.

Lokalny dostawca
Dobry wybór jeśli doskonale znasz technologie, którą chcesz kupić i nie zależy Ci na fachowym doradztwie i supporcie. Prawdopodobnie nie otrzymasz najlepszej ceny z uwagi na niski status u producenta takiego dostawcy. Ryzykujesz też, że na bardziej zaawansowane pytania techniczne,  nie uzyskasz szybkiej i profesjonalnej odpowiedzi, a w skrajnym wypadku pozostaniesz z nimi sam. UTM to dla lokalnego dostawcy kolejna „skrzynka”, którą można wstawić do klienta, taka sama jak komputer, switch, router czy drukarka. Realna konfiguracja i dopasowanie do specyfiki sieci pozostaje po stronie klienta. Czasy urządzeń z niezmienionymi hasłami administratora bezpowrotnie minęły, jednak trudno od lokalnego dostawcy, oczekiwać stosowania dobrych praktyk z zakresu bezpieczeństwa.

Zobacz także: IKARIA Formularz zamowienia UTM
Zobacz także: Analiza Inżyniera

Podsumowanie

Niezależnie od tego jakiego dostawcę wybierasz, istotne byś określił swoje potrzeby, kontrolował proces doboru rozwiązania oraz przeprowadził testy urządzenia.
Michał Łodziński
Administrator Linux/Unix z 18 letnim stażem. Fanatyk bezpieczeństwa IT. Zarządzał infrastrukturą sieciową dla PZU, TPSA, Schering AG, DaimlerChrysler i BRE Bank. Założyciel i członek zarządu IKARIA.